Chełmsko Śląskie to miasteczko na Dolnym Śląsku, którego początki sięgają XIII wieku, jego historia nieodzownie związana jest z Cystersami z pobliskiego Krzeszowa, do których miasto należało do XIX wieku. Od początku specjalizowało się w tkactwie ręcznym (szczególnie lnu) i przez wieki słynęło właśnie z tego rzemiosła. Symboliczny upadek znaczenia tego miasta przypadł na rozwój tkactwa automatycznego, kiedy to prym zaczęły wieść takie miasta jak Łódź (w owym czasie należały do dwóch różnych krajów). W 1945 straciło status miasta na rzecz tytułu wsi gminnej.
Domy tkaczy "Dwunastu Apostołów" |
Wrażenie na nas zrobiła myśl, że ta niewielka mieścina, którą można przejść w pięć minut, była typowym ośrodkiem miejskim w okresie przed rewolucja przemysłową. To takiej wielkości miejscowości tworzyły lokalne centra, to tu odbywał się cotygodniowy targ, do którego zjeżdżali chłopi z okolicy. Była to na tyle duża osada, że posiadała szereg mieszczańskich kamienic.
Rok budowy jednego z mieszczańskich budynków na rynku - 1755 |
Pamiątki z przeszłości - pisanie po murach było zawsze w modzie |
Co zwiedzić w Chełmsku Śląskim?
Domki tkaczy, z których słynie Chełmsko Śląskie powstały w XVIII wieku. Jest to część większego zamysłu urbanistycznego, który nie dotrwał w całości do czasów współczesnych. Zachowało się 11 domów z pierwotnego kompleksu “Dwunastu Apostołów” oraz jeden z “Siedmiu Braci”.
W jednym z Apostołów znajduje się mała kawiarnia połączona ze sklepem, w której niezwykle gadatliwy właściciel ciekawie opowiada o historii miasta. To właśnie od niego dowiedzieliśmy się, że kiedyś to prężne tkackie miasto posiadało hotele, dwie stacje benzynowe, wypożyczalnię aut. Pokazał nam album z dawnymi pocztówkami ukazującymi szczyt rozwoju miasta. Teraz to już pieśń znamienitej przeszłości.
Niestety nie wszystkie budynki zachowały się do dziś |
Niedaleko Dwunastu Apostołów znajduje się również zabytkowy rynek, po którym warto się przespacerować. Na wzgórzu obok niego znajduje się barokowy kościół pw. Świętej Rodziny (otwarty jedynie w godzinach mszy świętych), wraz z pięknym, świeżo wyremontowanym, cysterskim budynkiem parafialnym.
Piękna dekoracja domu parafialnego w technice sgraffito |
Przy okazji
Jadąc do Chełmska Śląskiego z kierunku Mieroszowa warto zatrzymać się na punkcie widokowym (50.661909, 16.097518).
Widok z punktu widokowego |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz