niedziela, 23 maja 2021

Zwiedzając Dolny Śląsk - Chełmsko Śląskie

Chełmsko Śląskie to miasteczko na Dolnym Śląsku, którego początki sięgają XIII wieku, jego historia nieodzownie związana jest z Cystersami z pobliskiego Krzeszowa, do których miasto należało do XIX wieku. Od początku specjalizowało się w tkactwie ręcznym (szczególnie lnu) i przez wieki słynęło właśnie z tego rzemiosła. Symboliczny upadek znaczenia tego miasta przypadł na rozwój tkactwa automatycznego, kiedy to prym zaczęły wieść takie miasta jak Łódź (w owym czasie należały do dwóch różnych krajów). W 1945 straciło status miasta na rzecz tytułu wsi gminnej.

Domy tkaczy "Dwunastu Apostołów"

Wrażenie na nas zrobiła myśl, że ta niewielka mieścina, którą można przejść w pięć minut, była typowym ośrodkiem miejskim w okresie przed rewolucja przemysłową. To takiej wielkości miejscowości tworzyły lokalne centra, to tu odbywał się cotygodniowy targ, do którego zjeżdżali chłopi z okolicy. Była to na tyle duża osada, że posiadała szereg mieszczańskich kamienic. 

Rok budowy jednego z mieszczańskich budynków na rynku - 1755

Pamiątki z przeszłości - pisanie po murach było zawsze w modzie

Co zwiedzić w Chełmsku Śląskim?

Domki tkaczy, z których słynie Chełmsko Śląskie powstały w XVIII wieku. Jest to część większego zamysłu urbanistycznego, który nie dotrwał w całości do czasów współczesnych. Zachowało się 11 domów z pierwotnego kompleksu “Dwunastu Apostołów” oraz jeden z “Siedmiu Braci”.
 
Drewniana arkada łącząca zespół domków tkackich
 
W jednym z Apostołów znajduje się mała kawiarnia połączona ze sklepem, w której niezwykle gadatliwy właściciel ciekawie opowiada o historii miasta. To właśnie od niego dowiedzieliśmy się, że kiedyś to prężne tkackie miasto posiadało hotele, dwie stacje benzynowe, wypożyczalnię aut. Pokazał nam album z dawnymi pocztówkami ukazującymi szczyt rozwoju miasta. Teraz to już pieśń znamienitej przeszłości.

Niestety nie wszystkie budynki zachowały się do dziś

Niedaleko Dwunastu Apostołów znajduje się również zabytkowy rynek, po którym warto się przespacerować. Na wzgórzu obok niego znajduje się barokowy kościół pw. Świętej Rodziny (otwarty jedynie w godzinach mszy świętych), wraz z pięknym, świeżo wyremontowanym, cysterskim budynkiem parafialnym.
Piękna dekoracja domu parafialnego w technice sgraffito


 

Przy okazji

Jadąc do Chełmska Śląskiego z kierunku Mieroszowa warto zatrzymać się na punkcie widokowym (50.661909, 16.097518).
Widok z punktu widokowego

Mapa polecanych przez nas atrakcji na Dolnym Śląsku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz