środa, 16 czerwca 2021

Zwiedzając Dolny Śląsk - Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych jest jednym z dwóch parków narodowych na Dolnym Śląsku. Jego nazwa pochodzi od specyficznego kształtu gór przypominającego płaski blat stołu, unikalnych nie tylko w skali kraju, ale także świata. Pod względem wysokości są to bardziej pagórki nieprzekraczające 1000 m n.p.m. z przewyższeniami względnymi w granicach 200 m, niż masywne i trudne do zdobycia kilkutysięczniki. Góry Stołowe nie wymagają ponadprzeciętnej kondycji, są dostępne dla większości osób. Do największych atrakcji należy Szczeliniec Wielki i Błędne Skały.

Czy to nie magiczny krajobraz?

Szczeliniec Wielki - nasz faworyt

Najbardziej zachęcamy do wybrania się na Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt tego pasma. Na szczycie, po uiszczeniu opłaty w wysokości 12 zł (stan na czerwiec 2020) można ruszyć w wyprawę po skalnym labiryncie. Gdy byliśmy tam późnym popołudniem, pojawiła się mżawka i całość spowiła lekka mgła, co nadało fantastycznego klimatu. Byliśmy świeżo po lekturze Wiedźmina Sapkowskiego i czuliśmy, że właśnie w takich warunkach zabijał potwory swym srebrnym mieczem. Nie tylko my zauważymy ten fantastyczny klimat, bo również kręcono tu dwie sceny do Opowieści z Narni: Książe Kaspian - walkę na miecze Księcia Kaspiana z Piotrem oraz poznanie Aslana i Łucji.

Skała na pierwszym planie przypomina mi głowę małpyNiezliczone zakręty, wyrwy, okna, prześwity w skałach, rozwidlenia i ślepe uliczki w korytarzach tworzą wspaniały klimat. Nazwa Szczeliniec pochodzi właśnie od charakterystycznych szczelin w skałach. Miejsce to będzie również interesujące dla dzieci, ponieważ wystające formacje, przy odpowiedniej wyobraźni, układają się  w różnorakie zwierzęta i postacie, między innymi w wielbłąda, słonia, czy psa.

Na Szczelińcu Wielkim znajduje się schronisko w tyrolskim stylu z 1846 roku, w którym (po uprzedniej rezerwacji) można wynająć pokój a dopiero schodząc kolejnego dnia zatopić się w naturalnym labiryncie.
Widok ze Strzelińca
Patrząc na kontur góry od razu wiadomo, skąd wzięła się nazwa


A ze schroniska, gdy popatrzy się na azymut 8°, za 7 górami,
za granicą Polski i Czech, majaczy rodzima miejscowość Oli!

Uwaga! Płatna trasa zamykana jest o 19:00, więc należy przybyć w okolice schroniska około godziny wcześniej. Trasa z Wrocławia zajmuje około 2 godzin, więc sugerowalibyśmy wyjazd z Wrocławia przed 16:00. Najkrótsze dojście do Szczelińca Wielkiego prowadzi z miejscowości Karłów. Na szczyt prowadzi jednokierunkowy, pięciokilometrowy szlak, w całości zajmujący około trzech godzin spokojnym tempem wraz ze  zwiedzaniem. Przewyższenie pokonuje się po schodach.

Dla miłośników wspinaczki Szczeliniec Wielki i całe Góry Stołowe są niezłym miejscem do ćwiczeń, ze specjalnie do tego przystosowanymi trasami, choć w związku z COVIDem została ona zakazana. Więcej informacji.

W okolicy jest sporo szlaków, którymi warto się przejść
Spokojny las
Błędne Skały, czyli kamienny labirynt

Drugim najbardziej znanym miejscem są Błędne Skał, które również znajdują się w Parku Narodowym Gór Stołowych, 8 km od Karłowa. Oferują podobny labirynt, niestety, naszym zdaniem, nieco gorsze widoki. Koszt biletu to 12 zł (stan na czerwiec 2020).

Tu również kręcono jedną scenę z Opowieści z Narnii: Książe Kaspian - gdy Piotr gubi się w skałach prowadząc grupę.

Co zjeść 

Park Narodowy Narodowy Gór Stołowych znajduje się częściowo również w Czechach, więc dla spragnionych smażonego sera (ulubione danie Krzyśka) lub czeskiego piwa (ulubione danie Oli), wystarczy wracając zboczyć do Kudowy, gdzie znajduje się przejście graniczne.

Baza noclegowa

Najbliższą miejscowością serca Parku Narodowego Gór Stołowych jest Karłowo. Bardzo blisko jest również z Radkowa, Duszników Zdrój i Kudowy Zdrój. Najbardziej polecamy zatrzymać się w tej ostatniej, ponieważ można z niej dojechać autobusem do Karłowa a wrócić pieszo (uwaga, długi spacer!)

Przy zachownaiu ciszy można zobaczyć dzikie zwierzęta
Mała kuna leśna przywitała nas przy szkaluMapa polecanych przez nas atrakcji na Dolnym Śląsku

1 komentarz:

  1. Wiele osób nawet nie wie, że w Polsce można zobaczyć tak piękne miejsca.

    OdpowiedzUsuń