piątek, 25 czerwca 2021

Zwiedzając Dolny Śląsk - Pałac Gorzanów

Pałac Gorzanów jest GIGANTYCZNY! Ma ponad 100 pokoi, 6 tys. m2 powierzchni (jedynie 400m2 mniej niż Wawel) i zachował się w stanie… cóż, nie najlepszym, ale zdecydowanie wartym zobaczenia. Odwiedzenie go i wieczór z jego mieszkańcami był dla nas wspaniałym przeżyciem. Przekonaliśmy się do tego miejsca wystarczająco, by wykupić tu naszym rodzicom romantyczny weekend, a sami chętnie wrócimy nie raz. Jeżeli więc nie masz pomysłu co zrobić w wolnym czasie, serdecznie polecamy odwiedzić ten dolnośląski pałac.

Pierwszy zamek, który znajdował się w Gorzanowie, mieścił się na terenie obecnego pałacu i został zniszczony w XV wieku, prawdopodobnie w wyniku wojen husyckich. Aktualny renesansowy kompleks pałacowy zaczął być budowany w XVI i sukcesywnie powiększany oraz przebudowywany. Do dziś można podziwiać zabytkowe stiuki, ponad 2 tysiące m2 polichromowanych drewnianych stropów, 12 tysięcy m2 oryginalnych dekoracji ściennych, pozostałość po założeniu ogrodowym w stylu renesansu francuskiego i, co ważne dla Fundacji Pałac Gorzanów, dworski teatr, który jest aktualnie reaktywowany. Był to zamek czeski, więc miał odmienne od polskich pałaców ułożenie sal. Sala balowa na przykład jest na najwyższym piętrze, czego celem było podkreślenie wielopiętrowości budynku - nawet chłop miał parter, ale trzecie piętro to już coś!


Po II Wojnie Światowej, gdy pałac przeszedł w ręce polskie, został przeznaczony na mieszkania komunalne. Od tego też czasu sukcesywnie podupadał, bez niezbędnych remontów, za to z wieloma szabrownikami. Trzeba jednocześnie pamiętać, że wśród osiedleńców na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych, panowało przekonanie, że panowanie polskie jest tylko tymczasowe, a Niemcy w nieodległej przyszłości wrócą po swoje. W latach ‘90 zamek trafił w prywatne ręce, co nie uchroniło dachu przed zawaleniem, a dekoracji przed sprzedażą - 60% oryginalnych polichromowanych stropów w tym czasie zniknęło. 

W 2014 roku został wykupiony przez prywatnego inwestora, Pana Marka, który wkłada swoje oszczędności, pasję i czas w remont tego pałacu. Założył Fundację Pałac Gorzanów, której celem jest tchnięcie artystycznej duszy w zimne pałacowe mury. Pan Marek i inni pracownicy oraz wolontariusze, są wielkimi pasjonatami i na pewno chętnie Was oprowadzą po obiekcie, z czego warto skorzystać. Możecie również poczuć się jak prawdziwy szlachcic, gdy zostaniecie w tym zabytkowym pałacu na noc, śpiąc w salach z oryginalnymi XVI freskami. W czasie naszego pobytu mieliśmy okazję poznać oraz spędzić miło wieczór z właścicielem i jego znajomymi oraz poczuć się jak wojenni szabrownicy palący w ognisku dachowe krokwie zabytków.

Warto śledzić Fundację Pałac Gorzanów na Facebooku @FundacjaPalacGorzanow i Instagramie @palac.gorzanow.


Mapa polecanych przez nas atrakcji na Dolnym Śląsku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz