sobota, 25 stycznia 2020

Wypożyczenie skutera w Azji. Co musisz wiedzieć?

Rozciągające się po horyzont pola ryżowe, szum palm, wiatr we włosach i Ty na skuterze! Wypożyczenie skutera w Azji jest idealnym sposobem podróżowania - pozwala na niezależność i możliwość dojechania do najdalszych zakątków krajów, dlatego przejechaliśmy nim w Azji 2000 kilometrów. Mimo że może kojarzyć się z korkami i szaloną niebezpieczna jazdą, jeżeli uważasz i masz oczy dookoła głowy, będzie to niezapomniane przeżycie. Nie martw się jeżeli nie masz doświadczenia w jeździe skuterem - my też pierwszy raz jeździliśmy skuterem w Azji.

karabon voyage | skuter | skuter Azja

Co warto wiedzieć podczas wypożyczenia skutera w Azji?

Poniżej przygotowaliśmy parę rad, które przede wszystkim ułatwią proces wynajęcia skutera i poprawią Twoje bezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że będą dla Ciebie przydatne!

Nie zostawiaj paszportu jako depozyt

My też popełnialiśmy ten błąd na początku, jednak po usłyszeniu historii CoupleAway z Tajlandii przestaliśmy zostawiać nasz jedyny dokument mający moc prawną za granicą. Oczywiście, praktycznie zawsze proszono nas o pozostawienie paszportu. W takim wypadku tłumaczyliśmy dlaczego nie możemy zostawić go na miejscu – w ramach kontaktu z policją lub jakimikolwiek służbami jest to jedyny dokument upoważniający nas do przebywania w kraju (tym bardziej kiedy na stronach widnieje wiza!). Oferowaliśmy wtedy polskie prawo jazdy, dowód albo ksero paszportu. Na 6 takich sytuacji tylko 1 punkt odmówił nam wynajmu skutera, reszta osób przyjęła ksero lub dowód. Jeżeli wynajmujący jest nieugięty, poszukaj innego punktu. Warto poświęcić chwilę dłużej na komfort psychiczny i uniknięcie potencjalnego wyłudzenia pieniędzy!

Sprawdź stan skutera i zrób dokładne zdjęcia

Zwróć uwagę na wszelkie uszkodzenia, rysy (nawet na błotnikach), przetarcia na lusterkach. Bardzo ważny jest także sprawny reflektor (my na indonezyjskim Lomboku trafiliśmy na poluzowany, przy każdej nierówności jezdni skakał i robił dyskotekę na drodze), klakson (w Wietnamie jadąc na krętą 4-dniową pętlę Ha Giang dostaliśmy skuter z zepsutym klaksonem. Dodam tylko, że podstawowym sygnalizatorem nadjeżdżania zza zakrętu w Wietnamie jest klakson…) oraz kierunkowskaz (choć w Azji raczej nieużywany). Zrób zdjęcia wszelkich uszkodzeń i rys oraz stanu skutera. 
Klakson podczas pętli Ha Giang byłby dużym ułatwieniem!


Weź kask z wypożyczalni

W każdej azjatyckiej wypożyczalni jest kask. Można by dyskutować na temat ich stanu, ale zawsze jest to jakieś zabezpieczenie. Jeżeli kask nie ma zapięcia albo jest zdecydowanie za duży, poproś o jego wymianę – w wypożyczalniach mają ich dziesiątki. Miejscowi (również w zależności od kraju) raczej nie przejmują się bezpieczeństwem i nie jeżdżą w kaskach, ale widzieliśmy w Azji parę wypadków skuterów, w których uratował życie. Radzimy więc pamiętać o nim i zawsze mieć na głowie! 
kask | skuter | Karabon voyage


Bądź ubezpieczony

Niektóre wypożyczalnie oferują ubezpieczenie skutera za dodatkową dzienną opłatą. Warto pomyśleć o takiej opcji, szczególnie jeżeli wybierasz się na wymagającą trasę. Nam takie ubezpieczenie przydało się w Wietnamie podczas realizowania pętli Ha Giang – zaliczyliśmy niegroźny upadek, ale skuter się porysował a lusterko się skrzywiło. Ubezpieczanie kosztowało nas 10 złotych za dzień, a uszkodzenia naszego skutera na pewno byłyby droższe.

Druga kwestia to ubezpieczenie Twojego zdrowia. Warto w podróży mieć ubezpieczenie, które obejmuje NNW. Należy jednak pamiętać, że jeżeli będziesz mieć wypadek na skuterze a jesteś nieuprawniony do jazdy danym pojazdem, to Twoje ubezpieczenie tego nie pokryje. Z tym związany jest kolejny punkt, czyli...

Miej ze sobą międzynarodowe prawo jazdy

Jego wyrobienie w Polsce jest darmowe, a może oszczędzić nerwów i zbędnych wydatków. Polskie prawo jazdy typu B uprawnia nas do jazdy motorowerem, czyli pojazdem jednośladowy lub dwuśladowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Niestety, nie posiadając międzynarodowego prawa jazdy, nie możemy prowadzić pojazdów poza naszym krajem. Warto mieć ten dokument przy sobie w razie kontroli policji lub jeżeli wymaga tego wypożyczalnia (nie mieliśmy takie przypadku).
A tak na marginesie, jesteśmy całkiem pewni, że większość skuterów, którymi jeździliśmy w Azji miała większą pojemność silnika. Kto nie ryzykuje, nie jeździ skuterem!
Karabon voyage | skuter
Główny kierowca skutera w naszym duecie


Te tipy musi znać każdy miłośnik skutera!

Oprócz najważniejszych rad dotyczących bezpieczeństwa na drodze i prawa, mamy dla Was kilka rad, które uczynią wyprawę skuterem przyjemniejszą i bardziej komfortową.

Negocjowanie ceny

Jeżeli wypożyczasz skuter na kilka dni, na pewno uda się dogadać z właścicielem wypożyczalni na niższą cenę, a szczególnie jeżeli jedziecie większą ekipą i potrzebujecie kilku skuterów!

Pełen bak

Kiedy wyjeżdżasz z wypożyczalni, sprawdź poziom paliwa! Często dostaje się pusty bak, który trzeba zatankować. Co do zasady, zwraca się skuter z takim poziomem paliwa, jaki się otrzymało (chyba, że właściciel zarządzi inaczej).
Karabon voyage | skuter | Filipiny
Na takie widoki pozwala jazda skuterem na Filipinach!

Skuter nie odpala! Co teraz?

Niemożliwość odpalenia skutera to nic strasznego (oczywiście nie zawsze hihi)! Spróbuj oprzeć skuter na „stojaku” i popchnąć specjalną nóżkę z tyłu (tak zwany start nożny).... A najlepiej poproś lokalsa o pomoc, na pewno będzie wiedzieć o co chodzi i w jak odpalić skuter w ten sposób.

Jedź na objazdówkę skuterem i zostaw bagaże w wypożyczalni

Ten patent wykorzystywaliśmy kilkukrotnie podczas naszej podróży i bardzo go wszystkim polecamy! W wypożyczalni zostawialiśmy większość naszych bagaży (oczywiście wcześniej pytaliśmy czy jest taka możliwość, np. przez WhatsAppa), a braliśmy ze sobą tyko niezbędne rzeczy na parę dni. Oczywiście nie ma takiej potrzeby, jeżeli masz bazę, w której śpisz i codziennie do niej wracasz. Jeżeli jednak odległości między atrakcjami są duże, polecamy wypożyczyć skuter na parę dni i ruszyć w nieznane!
Karabon voyage | skuter | Laos
Czasem Ola przejmowała stery!

Weź ze sobą okulary

Okulary przeciwsłoneczne, korekcyjne albo zerówki znacznie poprawiają komfort jazdy. Pył na ulicy, kurz na gruntowych drogach i owady mogą mocno uprzykrzyć to wspaniałe azjatyckie doświadczenie.
Karabon voyage | skuter | Tajlandia
Skuterem przez Koh Lantę

W jakich krajach wypożyczaliśmy skuter?

Podczas naszej rocznej podróży po Azji wielokrotnie odkrywaliśmy bezdroża na skuterze. To idealny sposób na poruszanie się w azjatyckich krajach - pozwala na zatrzymanie się w każdej chwili i podziwianie widoków, a wiatr rozwiewa włosy i chłodzi podczas wysokich temperatur.

Wypożyczenie skutera na Sri Lance

Nasze pierwsze spotkanie ze skuterem w życiu. Ola obiecała, że będzie prowadzić skuter i obwozić po okolicy Krzysia w ramach prezentu urodzinowego, ale masa pojazdu ją pokonała i solenizant ostatecznie musiał pełnić rolę kierowcy. Lewostronny ruch na Sri Lance nie ułatwiał nauki jazdy, ale Krzyś dzielnie poradził sobie z urodzinowym wyzwaniem, o którym możecie poczytać tutaj!
Karabon voyage | skuter | Sri Lanka
Pierwsze chwile na skuterze na Sri Lance wyglądały tak

Wypożyczenie skutera w Mjanmie

Tutaj czuliśmy się już jak władcy dróg i bezdroży. Tym bardziej, że nasz hostel wypożyczał skutery elektryczne, który były o wiele lżejsze, a ulice było zdecydowanie mniej zatłoczone niż na Cejlonie. Nie można też odmówić uroku jeżdżeniu pośród tysięcy świątyń z IX-XIII wieku w Bagan. Magia, którą serdecznie polecamy! Więcej przeczytacie tutaj.

Wypożyczenie skutera w Laosie 

Praktycznie wszystkie miasteczka, które otoczone były atrakcjami można zwiedzać na skuterach. My w ten sposób odkrywaliśmy okolice Vang Vieng i naszym zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie na odległe od miasta punkty widokowe, naturalne baseny, a przede wszystkim piękną naturę, którą na skuterze ma się na wyciągnięcie ręki. Laos skuterem opisaliśmy pod tym linkiem.

Wypożyczenie skutera w Wietnamie

Wietnam to kraj idealny na skuter lub motor i wiedzą o tym lokalni przedsiębiorcy, co wpływa na ilość wypożyczalni i tras, które reklamowane są jako motocyklowe "must have". My zdecydowanie polecamy doświadczyć pętli Ha Giang na północy Wietnamu. Jest to dość wymagająca i niebezpieczna trasa, ale nawet początkujący kierowca z nią sobie poradzi, jeżeli uzbroi się w pokorę i ostrożność. Więcej o naszych przygodach skuterem w Wietnamie przeczytacie tutaj
Karabon voyage | skuter | Wietnam | Ha Giang
Ha Giang to jedno z najlepszych przygód w czasie podróży

Wypożyczenie skutera na Filipinach 

Na skuterze zjechaliśmy dwie wyspy - Bohol i Siquijor. Filipiny były wspaniałym miejscem do jazdy skuterem, bo ruch nie był tak duży, jak w innych azjatyckich krajach. Oprócz tego okoliczności przyrody zdecydowanie zachęcają do jazdy dwukołowcem. Był to też kraj, gdzie udało nam się wypożyczyć skuter najtaniej - za 15 złotych za dobę. Post o Filipinach na skuterze znajdziecie tutaj.
Karabon voyage | skuter | Filipiny | kozy
Jazda przez wioski Filipin

Wypożyczenie skutera w Tajlandii

Tajlandia jest najbardziej turystycznym krajem z uwzględnionych tutaj, więc, ze względu na potencjalne wyłudzenia, ograniczaliśmy jazdę nim. Wypożyczyliśmy skuter tylko raz, na wyspie Koh Lanta. W Tajlandii dużą wagę przykłada się do posiadania kasku, więc pamiętajcie o tym!

Wypożyczenie skutera w Indonezji

To zdecydowanie najtrudniejszy kraj do nauki jazdy na skuterze, szczególnie w miastach, jednocześnie taki, którym naprawdę warto powłóczyć się motorem. Indonezyjczycy jeżdżą pod prąd, skręcają w losowym momencie bez komunikowania swojego zamiaru, a ulice zalane są dwukołowcami. Miejcie oczy szeroko otwarte i zachowajcie czujność!


Wypożyczenie skutera w Azji nie musi być straszne i stresujące, jeżeli robisz to z głową! Bądź świadomy zagrożeń i niebezpieczeństwa i staraj się ich unikać. Ciesz się wiatrem we włosach i odkrywaniem świata na skuterze! My uwielbiamy i polecamy. Szerokiej drogi!
Karabon voyage | skuter | Filipiny | palmy
Powodzenia na skuterach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz